Tekniska Tjejrundan våren 2008
Avslutning av Tekniska Tjejrundan - Vt 2008
En solig majdag var det då äntligen dags för avslutning av Tekniska Tjejrundan.
60 glada och nyfikna tjejer var inbjudna till Chalmers. Några hade varit där tidigare, men
för de allra flesta var det första besöket. De fyra tjejgrupperna från Hedeskolan, Gamlestadsskolan, Nygårdsskolan och Torpaskolan samlades en trappa upp i Chalmers Kårhus.
Värdar för besöket var Anna Näsbom och Barbara Lindgren från Studentcentrum och som hälsade alla hjärtligt välkomna till Chalmers.
Tekniska Samfundet representerades av Lena Kilberg Eliasson, Eva Milthon och Ulla-Britt Runberger. Lena inledde med att hälsa alla välkomna och knöt samman vårens Tekniska Tjejrunda genom att presentera alla medverkande skolor och berätta om vilka företagsbesök de varit på.
Därefter bjöds det på ett spännande föredrag om Staden Göteborg ur ett Historiskt perspektiv av Chalmersforskaren och arkitekten Gunilla Enhörning. Det var knäpptyst i salen och frågorna var många när föredraget var klart. Hur många bodde i Göteborg på 1600-talet ? Var det många som omkom när de byggde staden ?
Kontrasten till föredraget var när Gunilla berättade om byggnaderna i Dubai, vilket många tyckte var spännande. Den högsta byggnaden, som ännu inte är klar, är idag 500 m och är tänkt att komma upp i 800 m !
Men, det är tufft att sitta still för länge, så när Anna och Barbara tog med alla på rundvandring i Kårhuset var det många av tjejerna som tyckte det var skönt att få röra på sig.
Efter rundvandringen bjöds det på korv & bröd vilket var populärt för alla hade nu hunnit bli hungriga.
Hur är det då att studera på Chalmers ? Efter fikat så berättade David Nyström och Solmaz Hosseini allt man behöver veta om studentlivet. Ett inspirerande inslag som var mycket uppskattat av Tjejrundan.
Innan vi skiljdes åt fick alla tjejer med sig var sin rosa T-shirt som minne av Tekniska Tjejrundan och som vi hoppas ska användas flitigt.
Ett stort tack till Chalmers som arrangerat avslutningen. Säkerligen var det många av tjejerna som efter denna trevliga eftermiddag blev inspirerade att söka sig vidare till högskolan efter gymnasiet.
Projektledning
Lena Kilberg Eliasson
Eva Milthon
Margareta Eriksson
Ulla-Britt Runberger
Pågående Tjejrunda – Vt 2008
Planeringen av Tekniska Tjejrundan påbörjades redan i oktober 2007 då vi skickade ut brev till alla företag som tidigare medverkat. Det är mycket som ska stämma när man ska para ihop skolschema och företagens kalendrar, så det gäller att vara ute i god tid.
Fyra skolor är med i Tjejrundan den här våren. Det är Hedeskolan i Kungsbacka, Gamlestadsskolan, Nygårdsskolan i Billdal och Torpaskolan i Kålltorp. Alla tjejer går i årskurs 7 förutom i Hedeskolan där vi även har med flickor i årskurs 8.
För att underlätta uppföljning och utvärdering har vi under åren tagit med skolor som deltagit i tidigare Tjejrundor. Vi hoppas på att kunna erbjuda fler skolor att vara med fr o m våren 2009.
- "Av de flickor från Gamlestadsskolan, som tidigare varit med i Tekniska Tjejrundan och som nu gjort sitt gymnasieval, är det nästan 80 % som valt naturvetenskaplig inriktning !" berättar Maria Runesson, lärare på Gamlestadsskolan.
Våren 2008 inleddes med besök hos Fysikaliska Leksaker på Chalmers. Ett mycket uppskattat och lustfyllt besök där alla tjejerna fick chansen att testa olika fysikaliska experiment under ledning av Professor Per-Olof Nilsson och Kjell Sedig.
De olika företagsbesöken har fördelats enligt följande
Hedeskolan
- 16 elever
Stena Line
Emerson Process
SMHI
IBM
Gamlestadsskolan
- 14 elever
Saab Space
Räddningstjänsten
Volvo Personvagnar
Göteborgs Kex
Nygårdsskolan
- 16 elever
Polisen
Göteborg Energi
SVT / SR
SKF
Torpaskolan
- 13 elever
Polisen
LFV - Landvetter
SMHI
Volvo Personvagnar
En gemensam avslutning är planerad till tisdagen den 20 maj på Chalmers.
Representerar du ett företag som vill medverka och som är intresserad av att veta mer om Tekniska Tjejrundan är du välkommen att kontakta TS kansli: 031-708 76 10 eller info@tekniskasamfundet.se
|

Värdar för avslutningen Anna Näsbom och Barbara Lindgren

Föredrag om Staden Göteborg av Gunilla Enhörning

Tekniska Samfundet representerades av
Eva Milthon
Ulla-Britt Runberger
Lena Kilberg Eliasson


Tjejrundan tar fingeravtryck hos Polisen, Tekniska roteln


Tjejrundan besöker avdelningen för Medicinsk Teknik på Östra Sjukhuset
|